PCOS (Syndróm polycystických ovárií) je bežná hormonálna porucha postihujúca ženy najmä po puberte. Názov je odvodený od faktu, že sa vo vaječníkoch (ováriách) nachádzajú cysty, ktoré na nich vytvárajú tzv. strapce hrozna. Od iných cýst sa líšia hlavne v tom, že nepraskajú, a preto často vôbec nezistíte, že syndróm polycystických ovárií máte.
Podľa najnovších štatistík, toto ochorenie postihuje približne 8 - 13% žien v plodnom veku a bohužiaľ, až 70% prípadov nie je diagnostikovaných.
Ako PCOS odhaliť?
To, že disponujete týmto syndrómom Vám dokáže určiť Váš gynekológ na ultrazvukovom vyšetrení, ale aj množstvo príznakov, ktoré ho sprevádzajú.
Príznaky PCOS:
- prerušovaná a nepravidelná menštruácia;
- neplodnosť;
- tvoriace sa akné;
- nadmerné ochlpenie nielen na tele aj na tvári;
- intenzívne priberanie;
- vypadávanie vlasov.
Ovulácia a neplodnosť
Následkom prerušovanej a nepravidelnej menštruácie je aj zriedkavejšia ovulácia alebo žiadna. A práve ovulácia je podstatným javom pri otehotnení. Nakoľko žena trpiaca PCOS ovuluje zriedka alebo vôbec, môže nastať výskyt neplodnosti.
Ukladanie tuku
Ďalším znakom PCOS je spôsob ukladania telesného tuku. Väčšina žien, ktoré nedisponujú syndrómom polycystických ovárií majú postavu hrušky, pretože sa im prirodzene ukladá viac tuku v oblasti nôh a zadku. Avšak, postavy žien trpiacich PCOS sa zaguľatia v oblasti brucha a ich postava pripomína tvar jablka.
Vyššia náchylnosť na zdravotné ťažkosti
Ženy, ktoré trpia PCOS, disponujú vyššou pravdepodobnosťou, že budú mať v budúcnosti aj iné zdravotné ťažkosti, akými sú:
- diabetes 2. typu;
- vysoký krvný tlak;
- vysoký cholesterol;
- ochorenie srdca.
Liečba PCOS
Momentálne neexistuje žiaden liek na PCOS, ale vhodná liečba môže existujúce symptómy zlepšiť či zmierniť. Príznaky PCOS je možné zmierniť zmenou životného štýlu, a to upravením stravy, prijímaním vhodných doplnkov stravy a dostatočným pohybom.
Doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť pri PCOS
Omega 3
Omega 3 disponujú množstvom zdravotných výhod pre všetky ženy, vrátane pacientiek s PCOS. Štúdie ukazujú, že dodávanie rybieho oleja (Omega 3) do tela, môže vo výraznej miere zlepšiť ovuláciu a celkovú plodnosť ženy. Rybí olej má taktiež protizápalové účinky a dokážu znížiť zlý cholesterol.
Vitamín D
67 - 85% žien, ktoré majú diagnostikované PCOS trpia nedostatkom Vitamínu D. Nedostatočné hladiny Vitamínu D môžu zosilniť symptómy pretrvávajúceho PCOS, akými sú: inzulínová rezistencia, ovulácia, menštruačná nepravidelnosť, neplodnosť či obezitu. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že užívanie Vitamínu D má benefity spojené s pravidelnosťou menštruácie a ovuláciou.
Štúdia ukázala, že ženy s primeranou hladinou Vitamínu D v tele mali približne 52,5% šancu otehotnieť, pričom ženy s nedostatočnou hladinou mali šancu iba 34,7%.
Horčík
Ukázalo sa, že ženy trpiace PCOS majú 19-krát vyššiu pravdepodobnosť nedostatku horčíka než je bežná populácia.
Pokiaľ sa hladina horčíka v tele výrazne zníži, môže to mať za následok inzulínovú rezistenciu. Táto inzulínová rezistencia môže vyvolať prípadnú hormonálnu nerovnováhu, ktorá je dôležitým aspektom pri otehotnení.
Práve horčík dokáže pomôcť pacientom s PCOS, a teda zmierniť príznaky inzulínovej rezistencie, zápalu a PMS.
Probiotiká
Množstvo symptómov, akými sú inzulínová rezistencia a obezita môžu negatívne ovplyvniť fungovanie črevnej mikroflóry. A práve črevná mikroflóra je veľmi dôležitá a rozhodujúca pre celkový metabolizmus živín a dobré udržiavanie čreva.
Výskum ukázal, že probiotické doplnky stravy môžu u pacientov s PCOS zlepšiť trávenie čriev, znížiť zápaly v tele a upraviť hormonálnu nerovnováhu. Užívanie týchto doplnkov môže pomôcť aj v boji proti iným príznakom PCOS, napríklad zlepší menštruačný cyklus a zníži hladinu určitých druhov hormónov v tele.
Zinok
Zinok pomáha uvoľňovať hormóny a pozitívne ovplyvňuje rozmnožovanie. Jeho nedostatok môže byť spojený s bežnými symptómami PCOS, ako je už mnohokrát spomínaná inzulínová rezistencia a extrémne vysoké hladiny cholesterolu. Tento doplnok stravy môže zlepšiť hormonálnu nerovnováhu a taktiež aj ovuláciu. Užívanie zinku môže zlepšiť aj ďalšie príznaky syndrómu polycystických ovárií, akými sú: akné, rast vlasov, regulácia hmotnosti a vypadávanie vlasov.
Vitamíny B12 a B9
Najdôležitejšie vitamíny pre pacientov trpiacich PCOS sú vitamín B12 a vitamín B9. Obidva vitamíny pomáhajú so znižovaním zápalu rozkladom aminokyseliny nazývanej „homocysteín“. Hladiny tejto aminokyseliny bývajú u pacientov s PCOS zvýšené.
Vysoké hladiny homocysteínu môžu zapríčiniť zníženú plodnosť, vrátane vzniku potratu či nízkej pôrodnej hmotnosti.
Práve vitamíny skupiny B môže výrazne pomôcť v boji s hormonálnou nerovnováhou a zlepšiť celkovú plodnosť aj inými spôsobmi. Užívanie vitamínu B9 môže zvýšiť hladiny progesterónu (najvýznamnejšieho ženského hormónu) a znížiť riziko anovulácie (stav, kedy nedochádza k ovulácií). Ďalšie štúdie ukázali, že užívanie vitamínu B9 je nevyhnutné pre rast plodu a vývoj orgánov.
Koenzým Q10
Koenzým Q10 má množstvo pozitívnych účinkov na ženskú plodnosť u pacientov, ktorí trpia na PCOS. Ukázalo sa, že užívanie Koenzýmu Q10 môže výrazne zlepšiť fungovanie vaječníkov, a taktiež je skvelým pomocníkom v boji proti neplodnosti.
Autor článku: Bc. Aneta Hoferová
ZDROJE:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9464521/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/polycystic-ovary-syndrome
https://www.cnyfertility.com/pcos-supplements/
https://en.wikipedia.org/wiki/Polycystic_ovary_syndrome
Kniha Bez hanby o ohanbí, Nina Brochmann a Ellen Stekken Dahl