Reflux alebo aj gastroezofageálny reflux (GERD) je nepríjemný stav, ktorý postihuje nielen dospelých, ale aj deti. Prejavuje sa najčastejšie pálením záhy, kyslým pocitom v ústach alebo dokonca hlienmi v hrdle. Príznaky refluxu môžu byť rôzne, od miernych až po chronické, a neliečený reflux môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Našťastie, existuje viacero spôsobov ako tento problém riešiť.
Ako vzniká reflux?
Gastroezofageálny reflux (GER) nastáva, keď sa obsah zo žalúdka vracia do pažeráka. Ak však tento reflux spôsobuje opakujúce sa príznaky alebo vedie časom k rôznym komplikáciám, ide o vážnejší, chronický stav nazývaný gastroezofageálna refluxná choroba (GERD).
Bežne, keď človek prehltne jedlo alebo tekutinu, dolný pažerákový zvierač, ktorý sa nachádza na spodnej časti pažeráka, sa uvoľní a umožní prúdenie obsahu do žalúdka. Po prehltnutí sa zvierač opäť uzavrie, aby zabránil návratu obsahu.
Ak sa zvierač neuvoľní správne, žalúdočná kyselina má možnosť prúdiť späť do pažeráka. Toto časté spätné preplachovanie kyseliny (reflux) dráždi sliznicu pažeráka, čo vedie k zápalu a poškodeniu sliznice. Tento proces je hlavnou príčinou príznakov a komplikácií spojených s GERD ako napríklad: pálenie záhy či bolesť v hrudníku.
Medzi základné príčiny refluxu patria:
- obezita;
- tehotenstvo;
- zvýšenie hormónov – progesterón a estrogén;
- niektoré druhy liekov
- oneskorené vyprázdňovanie žalúdka.
Čo môže pretrvávajúci reflux ešte zhoršiť?
- fajčenie;
- konzumácia veľkého množstva jedál;
- jedenie neskoro v noci;
- konzumácia mastných a vyprážaných jedál;
- pitie alkoholu a kávy.
V prípade, ak sa dlhotrvajúcemu refluxu neprikladá dostatočná dôležitosť, v budúcnosti môžu nastať rôzne zdravotné komplikácie:
1. Zápal tkaniva v pažeráku
Tento zápal pažeráka je spôsobený žalúdočnou kyselinou, ktorá môže rozložiť jeho tkanivo. To vedie k zápalu, krvácaniu a v niektorých prípadoch aj k vytvoreniu otvorených vredov. Táto zdravotná komplikácia spôsobuje bolesť a môže sťažovať prehĺtanie.
2. Zúženie pažeráka
Poškodenie dolného pažeráka žalúdočnou kyselinou môže viesť k vzniku jazvového tkaniva. Toto tkanivo postupne zužuje pažerák a vytvára tzv. „striktúru“ – zúženie pažeráka, ktorá sťažuje prehĺtanie a zhoršuje priechod potravy.
3. Barrettov pažerák
Dlhodobé pôsobenie žalúdočnej kyseliny môže spôsobiť zmeny v bunkách lemujúcich dolný pažerák. Tento stav, nazývaný Barrettov pažerák, zvyšuje riziko vzniku rakoviny pažeráka.
Ako zistím, že mám reflux?
Medzi hlavné prejavy refluxu patrí pálenie záhy, čo je pocit pálenia v strede hrudníka a nepríjemná kyslá chuť v ústach spôsobená žalúdočnou kyselinou.
Ďalšie možné príznaky zahŕňajú pretrvávajúci kašeľ alebo čkanie, chrapľavý hlas, zápach z úst, nadúvanie a pocit nevoľnosti. Tieto ťažkosti sú často výraznejšie po jedle, pri ležaní alebo pri predklone.
Metódy diagnostiky refluxu:
- Gastroskopia – Flexibilná kamera skúma pažerák, žalúdok a tenké črevo. Umožňuje lekárovi posúdiť závažnosť GERD, vyhľadať abnormality a vziať vzorky tkaniva pre biopsiu.
- pH monitoring pažeráka - Ide o bezdrôtovú metódu, kde sa malá kapsula pripevní na stenu pažeráka. Táto kapsula meria pH po dobu 48 až 96 hodín a prenáša údaje do záznamového zariadenia, ktoré pacient nosí so sebou.
Reflux u detí a tehotných
Reflux sa môže objavovať nielen u dospelých, ale aj u detí či dojčiat. Kým u dospelých sa prejavuje pálením záhy, u detí sa prejavuje bolesťou na hrudníku, bolesťou brucha, zvracním či nadmerným pľuvaním.
Príznaky refluxu sa môžu u tehotných žien objavovať kedykoľvek počas tehotenstva, ale najčastejšie sa vyskytujú od 12. týždňa.
Možnosti zmiernenia refluxu
- Jedzte v menších porciách
Časté a malé jedlá znižujú tlak na žalúdok a minimalizujú riziko spätného toku žalúdočnej kyseliny do pažeráka.
- Vyhýbajte sa spúšťačom refluxu
Niektoré jedlá a nápoje ako sú : mastné jedlá, korenené pokrmy, čokoláda, kofeín, alkohol a citrusy, môžu zhoršiť príznaky. Skúste si ich príjem obmedziť alebo úplne vynechať podľa svojej individuálnej citlivosti.
- Jedzte s dostatočným predstihom pred spaním
Odporúča sa jesť aspoň 2–3 hodiny pred spaním, aby sa žalúdok stihol čiastočne vyprázdniť a znížilo sa riziko refluxu počas noci.
- Upravte si polohu pri spánku
Vyvýšenie hlavy postele o 10–15 cm môže znížiť pravdepodobnosť refluxu počas noci. Tento krok pomáha udržať kyselinu v žalúdku a bráni jej prenikaniu do pažeráka.
- Dbajte na zdravú telesnú hmotnosť
Ak máte nadváhu alebo obezitu, zníženie hmotnosti môže zmierniť tlak na žalúdok, čím sa zároveň znižuje riziko refluxu.
- Obmedzte alkohol a kofeín
Alkohol a kofeín môžu uvoľňovať dolný pažerákový zvierač, čo uľahčuje prenikanie kyseliny do pažeráka. Zníženie ich príjmu môže preto prispieť k zlepšeniu stavu.
Prírodné spôsoby zmiernenia príznakov refluxu
Pre časté problémy s refluxom hľadá mnoho ľudí prírodné a šetrné riešenia, ktoré by im poskytovalo úľavu bez vedľajších účinkov či dlhodobých komplikácií. Práve s tým, vám môže pomôcť produkt Gastro.
Gastro od Dr.VITAMIN je prírodný doplnok vyvinutý pre tých, ktorí trpia refluxom a jeho nepríjemnými prejavmi. Kombinuje starostlivo vybrané prírodné zložky, ktoré prispievajú k ochrane a regenerácii sliznice pažeráka, k zlepšeniu zdravia tráviaceho traktu a k úľave od symptómov refluxu.
Šetrné prírodné zložky, ktoré pomáhajú!
Gastro obsahuje prírodné extrakty a bylinné zložky, ktoré sú známe pre svoje protizápalové a ochranné účinky na tráviaci trakt. Tieto výživové zložky pomáhajú vytvoriť ochranný film na povrchu sliznice, čo zároveň zamedzuje pôsobeniu žalúdočnej kyseliny. Kombinácia týchto prírodných látok pomáha udržiavať rovnováhu kyseliny v žalúdku čo zlepšuje celkové zdravie tráviaceho traktu.
Jednou z najväčších výhod tohto produktu je jeho schopnosť slúžiť ako prevencia pred dlhodobými komplikáciami refluxu. Pravidelné užívanie môže pomôcť predchádzať zápalom či vzniku vredov. Gastro je šetrný a prírodný produkt, ktorý môže byť užitočný aj pre dlhodobé užívanie bez obáv z vedľajších účinkov, na rozdiel od niektorých farmaceutických liekov.
Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Svojho praktického lekára by ste mali navštíviť vtedy, ak trpíte niektorými z nasledujúcich stavov:
- problémy s prehĺtaním;
- chrapľavý hlas;
- vracajúci sa kašeľ, ktorý sa nezlepšuje;
- opuchnuté uzliny na oboch stranách krku;
- necielené chudnutie;
- opuch alebo bolesti žalúdka.
Váš praktický lekár sa vás môže opýtať na vaše pretrvávajúce príznaky a vyšetriť vás jemným zatlačením na oblasti hrudníka a žalúdka, aby zistil či pociťujete bolesti.
Najčastejšie mýty o refluxe pažeráka a pálení záhy
1. Mýtus: GERD je to isté ako pálenie záhy.
Hoci pálenie záhy patrí k bežným príznakom GERD, nie je to to isté. GERD môže zahŕňať aj ďalšie ťažkosti, ako sú kašeľ, bolesť na hrudníku, regurgitácia (návrat obsahu žalúdka do úst), chrapot alebo dokonca astma. Ak máte tieto príznaky, môže ísť o GERD, aj keď vás práve nepáli záha.
2. Mýtus: Voľno-predajné lieky sú bezpečné na dlhodobé užívanie bez konzultácie s lekárom.
Lieky na pálenie záhy síce prinášajú úľavu, no ak ich potrebujete častejšie než 2x týždenne, mali by ste to riešiť s vašim lekárom. Ten môže pomocou testov zistiť či máte reflux alebo iný zdravotný problém, ktorý vaše príznaky spôsobuje.
Pomôcť Vám môže špeciálny produkt Gastro, ktorý podporuje prirodzenú rovnováhu v žalúdku a pažeráku. Je navrhnutý na dlhodobú a bezpečnú podporu zdravia tráviaceho systému.
3. Mýtus: Stres vyvoláva reflux.
Samotný stres reflux nevyvoláva, ale môže zhoršiť existujúce príznaky ako pálenie záhy či bolesť na hrudníku. Pracovanie so stresom, dychové cvičenia či techniky môžu výrazne pomôcť pri zvládaní nepríjemného refluxu.
Ako žiť s refluxom?
Žiť s refluxom môže byť výzva, ale každý krok pre svoje zdravie vám pomáha cítiť sa lepšie a zvládať tento nepríjemný stav. Starostlivosť o seba je prejav sily. Aj malé zmeny v stravovaní či životnom štýle môžu priniesť veľké zlepšenie. Buďte trpezliví a vnímaví k svojmu telu. Aj malé kroky vás posúvajú k plnohodnotnému životu.
Autor článku: Bc. Aneta Hoferová
Zdroje:
https://www.greenwichhospital.org/articles/acid-reflux
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults
https://www.nhs.uk/conditions/heartburn-and-acid-reflux/
https://nyulangone.org/conditions/gastroesophageal-reflux-disease/diagnosis
https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/indigestion-and-heartburn/
https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/myths-of-gerd