Každý človek na tejto zemeguli vykonáva stolicu a každého stolica je úplne iná. Naša „veľká potreba“ nám dokáže povedať veľmi veľa o tom čo konzumujeme, či prijímame dostatok vlákniny, či pijeme dostatok vody alebo ako rýchlo sa nám dokáže potrava stráviť. Pamätajte, ak máte zdravú stolicu, svedčí to o Vás, že aj Vy ste zdravý.
Na zdravú stolicu pôsobí množstvo faktorov, akými sú diéty, cvičenie, lieky či stres.
A preto...
... si vyberajte vhodné potraviny, ktoré Vám zabezpečia správne trávenie.
- zaraďte do svojho jedálnička veľa zeleniny, ovocia a vlákniny;
- konzumácia pestrého jedla Vám dokáže do tela dostať množstvo živín, vitamínov a minerálov;
- odporúčame prijímať aj doplnky stravy – vitamíny, ktoré si telo nedokáže samo syntetizovať.
... pite dostatočné množstvo vody, aby ste neboli dehydratovaní.
- je dokázané, že dostatočné množstvo tekutín dokáže zlepšiť tráviaci systém;
- ak nemáte v tele dostatok vody, Váš tráviaci systém nedokáže vytvoriť správnu konzistenciu stolice a môže sa tak vytvoriť zápcha.
Zloženie zdravej stolice:
- 75% stolice tvorí VODA, vďaka ktorej je stolica dostatočne mäkká nato, aby sa jednoducho odtransportovala z tela von;
- 1/3 pevných zložiek stolice tvoria BAKTÉRIE;
- 1/3 pevných zložiek stolice tvoria NESTRÁVITEĽNÁ RASTLINNÁ VLÁKNINA;
- 1/3 pevných zložiek stolice tvorí samotný ODPAD (zvyšky liekov, farbív, cholesterolu).
Začleňte do svojej rutiny pravidelné cvičenie.
- ak sa budete pravidelne hýbať, tak sa bude pohybovať aj Váš tráviaci systém;
- pohybom dokážeme viditeľne znížiť čas, počas ktorého jedlo putuje v črevách;
- pohyb pomáha so zápchou;
- pomôže Vám príjemná 15 minútová prechádza po jedle.
VEĽKOSŤ, TVAR A KONZISTENCIA STOLICE
Zdravá stolica by mala dosahovať dĺžku približne 4-8 cm a jej tvar by sa mal podobať pozdĺžnej „klobáske“ s hladkým povrchom. Tvar tzv. „klobásky“ sa považuje za najzdravší a najvhodnejší, pretože takáto stolica sa dostane von z tela pomerne rýchlo, ľahko a hlavne bezbolestne. Samozrejme, konzistencia hrá taktiež veľmi dôležitú úlohu. Je naozaj nevyhnutné, aby stolica bola konzistentne mäkká - a teda ani príliš tvrdá ani príliš riedka.
Stolica by nemala mať podobu malých pevných guľôčok. Ak takú podobu má, môže to signalizovať, že sa v našom tráviacom systéme nachádza už niekoľko dní. Čím je stolica v čreve dlhšie, tým viac je dehydratovaná a viac schne. Tvrdá stolica môže spôsobovať zápchu a hlavne celkový problém vytlačenia odpadových látok z tela.
Ak sa však u vás objavila príliš riedka stolica, vaším tráviacim traktom iba rýchlo preletela a pripravila nás o dôležité živiny. Z dlhodobého hľadiska je naozaj nevhodné disponovať takouto riedkou stolicou, pretože náš organizmus potrebujte prijaté živiny vstrebať a brať z nich energiu.
K detailnému určeniu tvaru a konzistencie nám pomôže Bristolská stupnica stolice, ktorá poukazuje na jej 7 základných typov. Podľa uvedených typov vieme usúdiť, ako dlho nestrávené zložky putovali tráviacim traktom.
Za najvhodnejší typ stolice sa považuje typ č. 4, pretože disponuje optimálnym pomerom vody a pevných látok.
SFARBENIE
Sfarbenie stolice vie mnohých ľudí naozaj veľmi vystrašiť, a hlavne pokiaľ stolica radikálne zmenila svoj farebný odtieň. Veľkým strašiakom pre ľudí je práve čierne, červené alebo zelené sfarbenie.
- ČIERNA STOLICA
Čierna farba v stolici nemusí hneď signalizovať problém. Jednoducho ste mohli skonzumovať väčšie množstvo čučoriedok, železa alebo liekov s obsahom bizmutu. Avšak, čierna stolica môže predstavovať aj zrazenú krv, ktorá vznikla vnútorným krvácaním vo vyšších partiách tela. Ak bude problém pretrvávať dlhodobo, v takomto prípade neváhajte navštíviť svojho lekára.
- ZELENÁ STOLICA
Dôvodom zelenej stolice môže byť opäť vyššia konzumácia zelených potravín, ktorými sú rôzne druhy šalátov, chlorelly, zeleného jačmeňu a spirulíny
- ČERVENÁ STOLICA
Červená repa, paradajkový džús, vyššia konzumácia brusníc či červená želatína. Áno, aj tieto červené potraviny dokážu stolicu občasne zafarbiť dočervena. V opačnom prípade červená farba môže signalizovať krv v stolici, a teda spôsobovať rôzne poruchy alebo ochorenia.
- ŽLTÁ STOLICA
Pokiaľ je Vaša stolica sfarbená do žltej, pravdepodobne ste zjedli viac tuku alebo mrkvy.
- BIELA/BLEDOŽLTÁ STOLICA
Takéto odtiene môžu signalizovať problémy s pečeňou, žlčníkom, infekciu alebo zablokovaný vývod. Dôvodom môže byť aj konzumácia rôznych liekov.
VHODNÉ NAČASOVANIE VYKONÁVANIA STOLICE
Bežné je vykonávať stolicu hneď ráno po zobudení, keďže Vaše telo usilovne pracovalo celú noc a spracovávalo Vami prijaté jedlo počas dňa. Avšak, ak nevykonáte túto povinnosť hneď ráno, nie je na tom nič zlé. Môžete ju vykonať kedykoľvek počas dňa.
AKO DLHO TRVÁ VYKONAŤ STOLICU
Odstrániť všetky odpadové látky z tela netrvá viac ako 10-15 minút. Ak vo Vašom prípade to presahuje spomínanú hodnotu, pravdepodobne máte problém s trávením alebo môžete trpieť zápchou.
AKO ČASTO JE ZDRAVÉ VYKONÁVAŤ STOLICU
Stolicu je zdravé vykonávať niekde v rozmedzí od 3x za deň po 3x za týždeň, takže ak nevylučujete dennodenne, tak sa neobávajte. Možno má Vaše telo iný režim trávenia a vylučovania.
HLIEN V STOLICI
Malé množstvo hlienu v stolici je normálne, ale ak sa v nej objaví väčšie množstvo môže to indikovať tzv. ochorenie dráždivého čreva. V takomto prípade by ste mali navštíviť svojho lekára.
ZÁPCHA
Každý z nás sa už počas svojho života stretol s týmto postrachom, ktorý zabraňoval jednoduchému vylúčeniu odpadových látok z nášho tela. Často musíme vynaložiť enormné množstvo energie, aby z nás čo-to vypadlo. Zápcha trápi približne 10 až 20% ľudí v našich zemepisných šírkach. Bežným príznakom zápchy je fakt, že aj po usilovnom tlačení na toalete odchádzame bez pocitu vyprázdnenia.
Zápcha sa môže mať nasledovné podoby:
- prechodná pri cestovaní;
- zápcha z dôvodu choroby;
- zápcha zapríčinená stresom;
- zápcha, ktorá môže signalizovať trvalý problém.
ZÁPACH Z ÚST
Ak vás trápi nepríjemný zápach z úst, môže to byť z dôvodu určitých tráviacich problémov. Náš produkt Gastro rieši práve tieto problémy a môže vám pomôcť zápach z úst vyriešiť. Viac info o produkte Gastro nájdete TU.
AKO VYVOLAŤ STOLICU?
4 jednoduché tipy, ktorými dokážeme črevá povzbudiť a naštartovať:
1. Naštartujte svoju črevnú stenu
Veľmi pomáhajú slivky, ktoré obsahujú zložky, vďaka ktorým sa nám do čriev môže presunúť väčší objem tekutín, čo zvláčni samotný obsah čriev. Účinok sliviek sa prejaví približne o 2-3 dni. Avšak, veľmi dobrou voľbou sú aj doplnky výživy, ktoré Vaše hrubé črevo dokážu poriadne rozhýbať a prečistiť. Vyskúšajte naše prírodné produkty Očista hrubého čreva a Očista trávenia a čriev.
2. Piť, piť, piť a ešte raz PIŤ!
Tento bod sa týka iba ľudí, ktorí naozaj pociťujú v tele nedostatok tekutín alebo vedia, že počas dňa ich príliš veľa neprijali. Ak nemáte v tele dostatok potrebnej vody, črevá odčerpávajú z netrávenej potravy veľa vody a preto je stolica hustejšia.
3. Nezadržiavajte stolicu
Ak potrebujete ísť na toaletu, tak choďte. Nerobte svojmu tráviacemu traktu napriek. Pri dlhodobom zadržiavaní stolice dochádza k veľkému odčerpávaniu vody zo stolice, čo má neskôr za následok trápenie na toalete.
4. Užívajte probiotiká.
Tieto skvelé baktérie dokážu vdýchnuť utrápeným črevám nový život. Preto Vám ponúkame produkt Probio10 (tyndalizované probiotiká + akáciová vláknina), ktorý je vegánsky, bez alergénov, GMO, lepku a laktózy.
Všetky spomínané tipy sú iba informatívne a v prípade, že vaše problémy pretrvávajú aj naďalej, navštívte svojho lekára.
Nezabudnite sa o svoje telo patrične starať a kontrolovať vzhľad či konzistenciu svojej stolice, ktorá Vám dokáže veľa napovedať. Samozrejme, berte do úvahy potraviny, ktoré ste deň predtým konzumovali, pretože môžu mať veľký vplyv na celkové sfarbenie. V prípade, ak máte nejaké tráviace problémy, dopomôžte si našimi Dr. Vitamin produktami zo sekcie „Trávenie“.
Produkty na zlepšenie trávenia TU |
„VAŠE ZDRAVIE JE VAŠA INVESTÍCIA, NIE VÝDAVOK.“
Autor článku: Bc. Aneta Hoferová
Zdroje informácií:
Kniha Giulia Enders, Taktne o tráviacom trakte (Slovart, 2015)
https://www.youtube.com/watch?v=rxiuNuY0VO4&list=WL&index=1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/310101#contacting-a-doctor
https://www.healthpartners.com/blog/healthy-poop-chart/
Zdroje fotografií:
https://www.denik.cz/galerie/foto.html?mm=zachod-wc-prujem&back=1410487976-6353-1&photo=1
https://www.jidelniplan.cz/magazin/zacpaajaknanipricinyradyalecba