O čo ide?
Alergia – pochádza z gréckych slov alos ergos, čo môžeme preložiť ako zmenená/iná reakcia. Ide teda o situáciu pri ktorej imunitný systém reaguje inak ako by mal.
Alergia je neprimeraná obranná reakcia imunitného systému nášho organizmu na látky z okolitého prostredia. Látky, ktoré u citlivého jedinca vyvolávajú tieto prehnané obranné reakcie (spúšťajú alergickú reakciu) nazývame alergény. Sú to často látky, ktoré zdravému človeku neškodia. Pri alergickej reakcii organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu, ktorý je potom zodpovedný za alergické príznaky.
Podstatou alergie je nesprávne prebiehajúca reakcia organizmu na látky cudzorodej povahy, ktoré sa nazývajú alergény. Alergiu môže vyvolať aj veľmi malé množstvo alergénu. Výsledkom alergickej reakcie nie je ochrana pred škodlivinou, ale skôr poškodzovanie organizmu neprimeranou odozvou na kontakt s alergénom. Abnormálne reakcie v nose nazývame alergická nádcha. Neodmysliteľným príznakom je vodnatý sekrét, dráždenie na kýchanie, prípadne zanesené horné dýchacie cesty. Častým prejavom u niektorých jedincov je svrbenie očí, ich opuch a slzenie, v horších prípadoch môže dôjsť dráždením alergény až k vzniku astmy.
Čo radia odborníci?
„Vitaminy B6, C a kyselina pantotenová (B5) majú antihistaminické účinky a nedostatok každého z týchto troch vitamínov eozinofilom umožňuje, aby sa abnormálne rozmnožili. Príliš malé množstvo vitamínu C zvyšuje priepustnosť buniek tým, že umožňuje rozklad spojivových tkanív. Podobne pokiaľ chýbajú mastné kyseliny alebo sú zničené kyslíkom kvôli nedostatku vitamínu E, stávajú sa bunky tak priepustné, že do nich jednoducho vnikajú škodliviny, a tak je vitamín E obzvlášť dôležitý pri prevencii takejto priepustnosti. Fakt, že nedojčené deti a dospievajúci často trpia nedostatkom vitamínu E, nepochybne zohráva úlohu v skorom prejavení alergií.
Vitamín A znižuje priepustnosť buniek na koži a slizniciach. Veľa skorších štúdií ukázalo, že vitamín C fantasticky účinne uľavuje pri prejavoch alergie.
Keď stres trvá tak dlho, že vyčerpané nadobličky dopustia vznik alergií, vzniká príliš malé množstvo hormónu aldosterón a veľké množstvo sodíka sa stráca v moči a spôsobuje, že hladina sodíka v krvi napováženú klesá. Úľava sa objavuje takmer okamžite, akonáhle je sodík v krvi doplnený 1/2 lyžičky kuchynskej soli a rovnakého množstva jedlej sódy.
Alergické príznaky sa obvykle neobjavujú do tretieho mesiaca a pokiaľ diéta obsahuje dostatok kyseliny linolovej, horčíka, vitamínov C, D, E a hlavne kyseliny pantotenovej a pokiaľ dojčatá dostávajú v droždí B-vitamíny, nemusí sa alergia objaviť ani u nedojčených detí.“
-- MINDELL. E. 1994. Vitamínová Biblia. Budapest: Gloria, 1994. s. 64
„ Zdravé bunky nedovolia vstupu alergénom. Nedostatok každej živiny však zaviňuje stratu odolnosti. Predovšetkým nedostatok bielkovín, vitamínov C, E, nenasýtených tukov a vitamínu A. U ľudí sú alergie a symptómy nedostatku kyseliny pantoténovej (Vitamín B5) vždy zhodné: únava, nezáujem, nechutenstvo, zažívacie poruchy, bolesti hlavy, výbušnosť, nervozita, duševné depresie, hádavosť, zvýšená potreba spánku.
V krvi alergikov je neobyčajne málo vitamínu C. Vitamín C by sa mal brať zároveň po podaní akéhokoľvek medikamentu.“
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 37-38