Cukrovka
O čo ide?
Cukrovka, diabetes mellitus, je ochorenie rozmanitého pôvodu, pre ktoré je príznačné dlhodobé zvýšenie glukózy v krvi (hyperglykémia) s poruchou látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín; je spôsobené poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo oboch porúch súčasne.
Zvýšené hodnoty krvného cukru v priebehu rokov vedú k poškodeniu ciev. Medzi varovné príznaky diabetu patrí časté močenie, zvýšený smäd, pocit hladu, rýchly úbytok hmotnosti, únava, strata záujmu a psychickej koncentrácie, zhoršenie zraku, svrbenie tela, opakované infekcie (hlavne močovo-pohlavné infekcie), zlé hojenie rán, brnenie rúk a nôh. Tieto príznaky bývajú výraznejšie pri cukrovke 1. typu. Niekedy majú chorí bolesti brucha, zvracanie, v dychu je cítiť acetón a v najťažších prípadoch môže dôjsť aj k bezvedomiu.
Pri cukrovke 2. typu môžu byť príznaky len mierne alebo môžu aj chýbať. Z toho plynie význam pravidelných preventívnych lekárskych prehliadok, pri ktorých sa vyšetruje aj cukor v krvi.
Čo radia odborníci?
,,Navyše je horčík nevyhnutný pre aktiváciu enzýmov, ktoré obsahujú vitamín B6, ale diabetici často trpia jeho nedosatkom. Preto sa dá cukrovka charakterizovať ako kombinácia nedostatku vitamínu B6 a horčíka. Navyše bez dostatočného množstva vitamínu B6 a horčíka nemôže vznikať lecitín, ktorý znižuje vysoký obsah tuku a cholesterolu v krvi, ktorý je tak charakteristický pre cukrovku.
Niektorí jedinci, známi ako „krehkí“ diabetici, sú na inzulín tak neobyčajne citliví, že u nich klesá hladina cukru v krvi z extrémne vysokej na extrémne nízku, a preto často nastáva šok. Tento stav vzniká hlavne z nedostatku kyseliny pantotenovej, hoci títo diabetici majú tiež neobvyklú potrebu draslíka, bielkovín, vitamínu B2 a C, niacinamidu a lecitínu.
Vitamín B1 je cenný obzvlášť kvôli tomu, že bráni pred poškodením mozgu pri diabetickej acidóze. Čím viac inzulínu je potreba, tým viac vzrastá aj potreba vitamínu B1, kyseliny pantotenovej a biotínu.''
-- DAVIS. A. 1998. Uzdravme sa. Praha: Pragma, 1998. s. 114-121, 114-116.
Pankreas
O čo ide?
Pankreas je mäkká, podlhovastá, sploštená žľaza dlhá 12 až 20 cm. Zápal pankreasu je zápalové ochorenie postihujúce pankreas, ktorý má funkciu dôležitú pre trávenie ale aj pre metabolizmus. V rámci trávenia sa podieľa pankreas na tvorbe enzýmov dôležitých pre trávenie ale podieľa sa aj na metabolizme cukrov. Môže ísť o akútny zápal pankreasu, čo je vo väčšine prípadov, alebo chronický zápal pankreasu, kedy ide o dlhodobejší proces a príznaky sú miernejšie s dlhšou progresiou.
Príznaky a prejavy sa môžu líšiť podľa toho, či ide o zápal akútny alebo chronický. Pri akútnom sa dostavujú intenzívne bolesti v oblasti nadbrušku, ktoré môžu niekedy vystreľovať do chrbta alebo medzi lopatky, pričom tieto bolesti sú sprevádzané nevoľnosťami, zvracaním, niekedy čkaním, zápchou alebo zastavením odchodu plynov. Zvyšuje sa aj tep, dych, človek je celkovo vysilený, má horúčku, môže mať aj poruchy správania, byť dezorientovaný a v krajnom prípade upadnúť do šoku.
Pri chronickej forme sa bolesti nevyskytujú tak intenzívne a najčastejšie sa dostavujú po jedle. Dochádza tiež k strate váhy, človek má zníženú chuť do jedla, stolica môže byť svetlejšia a mastnejšia v dôsledku porúch so žlčou. Tlak je nízky a bolesti sa dostavujú občasne, ale nárazovo.
V dôsledku zápalu dochádza k poruchám tvorby enzýmov dôležitých pre trávenie, ale aj k poruchám metabolizmu cukrov. V prípade nedostatočného liečenia môže zápal dokonca napadnúť aj iné okolité tkanivá, avšak primárne môže spôsobiť škody na pankrease a jeho funkciách. Podľa dlhodobých skúseností dokonca pri akútnej forme hrozí aj smrť.
Čo radia odborníci?
,, Zápal tohto orgánu alebo pankreatitída sa objavil pri strave s nedostatkom vitamínu B6, bielkovín a určitých amino acid a pri užívaní rôznych liekov a chemikálií. Ľudia s pankreatititdou tiež absorbujú a ukladajú neobvykle veľké množstvo železa, jav, ktorý je charakteristický pre nedostatok vitamínu B6 a rýchlo poškodzuje pankreas.
Pri miernom zápale tenký kanálik, ktorý vedie z pankreasu do tenkého čreva, tak opuchne, že tekutina so zažívacími enzýmami neprechádza. Pri akútnom zápale slinivka stráca schopnosť tieto enzýmy vyrábať. Zažívanie je preto nekompletné a dochádza k vstrebaniu tak malého počtu živín, že sa uzdravenie znateľne oddiali. Vytvára sa obrovské množstvo plynov a tuk sa stráca v stolici.
Chorý s pankreatitídou nemusí obmedzovať prísun tukov alebo iných potravín, ktoré prospievajú zdraviu, ale olej a lecitín by mal užívať čo najviac, tuhé tuky dočasne vypustiť a pridávať tráviace enzýmy. Akonáhle sa objaví nadúvanie, mal by množstvo enzýmov okamžite zvýšiť. V prvých niekoľkých dňoch by mal užívať antistresovú stravu* každé tri hodiny v obohatenom mlieku a denne by nemal dostávať menej ako 60 miligramov vitamínu B6 a 300 jednotiek vitamínu E.''
* antistresová strava - viac v knihách od A. Davis: Uzdravme sa, Čo vám chýba, aby ste boli fit.
-- DAVIS. A. 1998. Uzdravme sa. Praha: Pragma, 1998. s. 114-121, 191-192.