Vysoký tlak
O čo ide?
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je často jednou z príčin vzniku vážnych chorôb, vrátane infarktu, mŕtvice či zlyhania obličiek. Každý 4 Slovák má vysoký tlak. Od úrovne nad 140/90 hovoríme o hypertenzii I. stupňa a nad 160/100 už o hypertenzii II. stupňa.
Čo radia odborníci?
„Možné príčiny: prebytok sodíka (soli), stres, cholesterol, tuk alebo jazvové tkanivá v cievach alebo ľubovoľná kombinácia týchto príčin. Zvýšený krvný tlak sa často spojuje s ochorením srdca a obličiek.
Bežné príznaky: bolesti hlavy, závrate, šum alebo zvonenie v ušiach, neskôr krvácanie v očiach. Pri okamžitom zvýšení trvale vysokého krvného tlaku môže nastať srdcový alebo mozgový infarkt.“
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 168
Nízký tlak
O čo ide?
Nízky tlak (hypotenzia) nie je tak nebezpečný ako vysoký, ale podceňovať ho netreba. O nízkom tlaku hovoríme, keď boli opakovane namerané hodnoty nižšie ako 100/60 mmHg. Nízky tlak sa prejavuje závratmi, bolesťami hlavy, slabosťou, únavou aj studenými končatinami.
Čo radia odborníci?
„Príznaky: únava, nedostatok vytrvalosti, citlivosť voči teplu a chladu, väčšia potreba spánku, rýchly tep pri námahe, často malý záujem o sex, veľmi častá je väčšia únava ráno po prebudení než večer pred spaním. U dobrovoľníkov bol vyvolaný nízky krvný tlak stravou so zníženým obsahom kalórií alebo menším množstvom bielkovín, vitamínu C alebo hociktorého vitamínu B. Najsilnejšie pôsobil nedostatok kyseliny pantoténovej (vitamín B5). Užívanie samotnej kyseliny pantoténovej často zvýši krvný tlak na normálny.“ (DAVIS, 2013:88)
V dôsledku zníženého tlaku krvi je znížené aj prekrvenie mozgu, čo sa prejavuje závratmi, poruchami videnia alebo stratou vedomia. Pokiaľ je zníženie tlaku krvi závažné a trvá dlhšiu dobu, môže dôjsť aj k poruchám funkcie niektorých orgánov (srdce, obličky atď.) a dokonca aj k smrti. Náhly pokles tlaku krvi zapríčiňuje únavnosť, zimomrivosť, bolesti hlavy, pri vzpriamení sa závrat a poruchy videnia (citlivejší ľudia môžu pri náhlom vzpriamení sa aj stratiť vedomie). Pri závažnom poklese tlaku krvi, postihnutý nie je schopný sa postaviť (okamžite sa objavujú známky bezvedomia). Pri ťažkej hypotenzii je mozog nedostatočne zásobovaný krvou, trpí nedostatkom kyslíka a postihnutý stráca vedomie – upadá do bezvedomia.
-- DAVIS. A. 2013. Čo vám chýba aby ste boli fit. Bratislava: Eko-konzult, 2013. s. 88